Reklam alanı
Wordpress

Wordpress Yeni Yazı Ekleme Nasıl Yapılır?

Wordpress yeni yazı ekleme işlemini anlatacağımız bu yazının sizlere faydalı olmasını ümit ediyorum.

Öncelikle yeni yazı ekleme işleminde yer alan adımları sıralayalım.

  • Başlık yazma
  • Ortam ekleme
  • Yazı içeriği düzenleme
  • Kategori seçme
  • Öne çıkan görsel ekleme
  • Yayımlama

Yukarıda belirtilen adımları sırasıyla nasıl yapacağımızı görelim.

Admin paneline giriş yaptıktan sonra   sol tarafta bulunan menüden ‘Yazılar‘ menüsü altından ‘Yeni Ekle‘ dediğimizde yeni yazı ekleme sayfası açılacaktır.

Wordpress Yeni Yazı Ekleme Editörü

Karşımıza çıkan pencerede  1  ile gösterilen kısma öz ve açıklayıcı bir şekilde yazımızın başlığını gireceğiz. Daha sonrasında  yazımıza bir görsel eklemek istersek  2  numara ile gösterilen ‘Ortam Ekle‘ sekmesi tıklanarak bilgisayarımızdan veya ortam kütüphanesinden bir görsel seçip bu yazıya ekleme yapabiliriz.  3  ile gösterilen kısımda ‘Görsel‘ metni seçili durumda olup yazdığımız yazıyı herhangi bir html bilgisine gerek duymadan aşağıdaki butonların yardımıyla, Kalın, İtalik, Sola yasla, Yazı rengi seç gibi klasik yazı yazma şekilleriyle metnimizi oluşturabiliriz.  ‘Metin‘ sekmesi tıklandığında ise  aşağıdaki boşluğa html kodlarını yazabileceğimiz bir   editör açılacaktır.

Wordpress yeni yazı ekleme
Wordpress yeni yazı ekleme

Yayınla butonunu tıklamadan önce aşağıdaki bahsedeceğimiz kısımlarında düzenlemesinin yapılaması gerekir. Bunlardan en önemlisi de  kategori seçiminin yapılmasıdır. Çünkü Kategoriler yazılarımıza daha rahat ulaşmamızı sağlayacak ve sitemizi daha kullanışlı bir hale getirecektir.

Yukarıda gördüğünüz kısımda daha önceden oluşturulmuş olan kategoriler içerisinden ( 1  nolu kısım) yazının konusuna göre bir seçim yapmanız gerekecek. Bir yazıyı birden fazla kategori içerisine koymanızda sakınca yoktur. Eğer yazdığınız yazı hiçbir kategoriye uymuyorsa veya yeni bir kategori eklemek istiyorsanız  2  numaralı kısma tıklayıp  3  numaralı kısma yeni kategorinin adını yazıp alt kategori yapmak istiyorsanız  4  numaralı kısımdan ana kategoriyi seçerek yeni bir kategoriyi hızlıca ekleyebilirsiniz.

Diğer Menüler ve Özellikleri

Yeni yazı ekleme sayfasında bir diğer menü sağ tarafta bulunan ‘Yayınla‘ menüsü olup aşağıda da gördüğünüz üzere  1  ile gösterilen kısım tıklandığında o ana kadar yazmış olduklarınız taslak olarak kaydedilir. Daha sonra düzenlemeler yapıp yayınlamanız amacıyla ‘Tüm Yazılar‘ kısmında muhafaza edilir. Tekrar o taslağı açtığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.  2  numaralı kısımda gösterilen ve adından da anlaşılacağı üzere o ana kadar yaptıklarınızın ön izlemesini görebileceğiniz buton bulunmaktadır.  3  numaralı kısımda sırasıyla yazınızı taslak veya yayınlanmış, herkese veya bazı üyelere açık, hemen veya ileride yayınlama gibi özelliklerin bulunduğu seçenekler mevcuttur.

Yazım hakkında yorum yapabilir,soru sorabilirsiniz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncelediniz mi?
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün