Reklam alanı
Html

HTML Nedir?

HTML(Hyper Text Markup Language) WEB sayfalarının hazırlanmasında kullanılan bir dildir. Bir web sayfası resim gibi değildir. Sayfanın arka planında ilk bakışta anlamakta zorlanacağımız komutlar bulunmaktadır. Bu komutlar sayfa içinde bulunan her şeyin nasıl gösterileceğini kullanılan tarayıcıya anlatmak için kullanılır. Yani sayfada bulunulan resim, tablo, flash, yazı gibi materyallerin yan yana anlaşılır görünmesi için HTML kullanmak zorundayız. HTML dilinde yazılmış kodları servis sağlayıcısının sunucusuna (Server) yüklersiniz(Upload). Bu sunucuda yayınlanan web sayfamız sitemize gelen ziyaretçilerin browserleri(tarayıcı) tarafından kodlar yorumlanır ve böylece ziyaretçi bizim sayfamızı görmüş olur.

HTML diğer programlama dillerinden farklı olarak sadece görsel düzenleme yapmamız için kullanılır. Yani metin biçimlendirme, liste, bağlantılar, resim kullanma, tablolar, çerçeveler ve forumlar HTML ile yapılabilirken etkileşimli ve olaylara duyarlı sayfalar, formları işleyip değerlendiren dinamik sayfalar yapamayız. Bunları daha sonra detaylı olarak göreceğimiz Asp.Net gibi gelişmiş dillerle çok daha rahat yapılabilir.

HTML herhangi bir text editörle (Notepad, Word,…) hazırlanabilir. Fakat bunu yerine WEB sayfası tasarımı için FronPage, Deramweaver, NetsCape Composer gibi gelişmiş araçlar da kullanılabilir. Biz uygulamalarımız da çok daha sade ve basit olan Notepad’i kullanacağız. Bir HTML dokümanı hazırlayıp kaydedilirken “dosya_adi.htm” veya “dosya_adi.html” olarak kaydedilmelidir. Yani HTML dosyalarının uzantısı htm veya html’dir. (htm = html)

HTML dilinin özellikleri ve yazım kuralları

  • HTML dili tag, etiket adlarını verdiğimiz kodlamalardan oluşur.
  • Bu kodlar < ile başlayıp > ile biterler. (<html>)
  • Bir kod genellikle iki parçadan oluşur. Bu elementin başladığı ve bittiği kodlardır.

Element bittiği zaman bölü işareti (/) ile başlangıçtaki değerin yazılması yeterlidir. Örneğin ; <html> metin…. </html>

  • Kodlar büyük veya küçük harflerle yazılabilir.
  • Kodlarda Türkçe karakterler (ş,çı,ü,ğ,ö) kullanılmaz.
  • Bütün kodlar tek bir satırda da yazılabilir fakat kodların rahat okunabilmesi için anlaşılabilir şekilde satırlar halinde yazılması daha mantıklıdır.
  • Kod satırları arasında boşluk bırakılabilir ama satırdaki kodlar arasında boşluk bırakılmamalıdır.

 

HTML’de Temel kodlar

 

<html>

<head>

<title> ……. </title>

</head>

<body>

………………..

</body>

</html>

 

HTML’de iskelet yukarıdaki gibi olup yazacağımız bütün kodlar yukarıdaki temel komutlar arasında yazılmaktadır. Temel iskelet yukarıda görüldüğü gibi <html> </html> arasında yazılmaktadır.

Şimdi de bu temel kodları tanıyalım.

 

<html> …………. </html> Bu kod browsera HTML belgesinin başladığı ve bittiği yeri bildirir. Bütün diğer kodlar bu iki kod arasında yazılır.
<head> ………… </head> HTML belgesinin ilk bölümüdür. Bu bölüme yazılanlar metin olarak ekranda gözükmez.
<title> ………….. </title> Head bölümü içine yazılan Title kodu sayfanın başlığının yazıldığı bölümdür.
<body> ………… </body> HTML belgesinin bütün içeriği bu kodlar arasına yazılır.

 

HTML’nin iskeletini oluşturduktan sonra sanırım içini doldurmaya da sıra gelmiştir. Bu konuya geçmeden önce HTML ile sık sık kullanılan XHTML’ye kısaca bir değinsek sanırım daha iyi olacaktır. Aslında XHTML, HTML’den farklı olan bir dil değildir. Bazı yazım kuralları dışında HTML ile tıpa tıp aynı olan bir programlama dilidir. Yani HTML’nin birkaç üst versiyonudur da diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncelediniz mi?
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün