Reklam alanı
Okul Dökümanları

Eylül 2018 Mesleki Çalışma Programı İl Değerlendirme Raporu

  1. İliniz genelinde mesleki çalışma dönemi programının uygulamasında aksayan yönler nelerdir?

 

 Bakanlığın açıkladığı çalışma takvimi ile ilin kendi bünyesinde koyduğu uygulamalar(seminer-kurs-toplantı) çakışmaktadır. Bakanlık 10 günü kendisi değil İllerinde yerel şartlarına bağlı olarak kendi içinde yapacağı bu tür bilgilendirme çalışmalarını düşünerek programını yapması daha faydalı olacaktır.

Bakanlığın yayınladığı programda; seminer döneminde tartışılmasını istediği kitaplar okullara dağıtılmamış olması. En azından bu kitapların gerekli izinler alınarak e-kitap formatında öğretmenlerle paylaşılmalıydı.

Genel olarak sürekli Okul Yöneticilerinin toplantılara-seminerlere alınması Okullarda yapılacak çalışmaları olumsuz etkilemektedir.

 

  1. İliniz genelinde mesleki çalışma dönemi programının daha verimli uygulanabilmesi için önerileriniz nelerdir?

 

Bilişim Teknolojilerinin bu kadar geliştiği bu dönemde gerek İlimiz gerekse tüm ülke genelinde yapılan seminerler, bilgilendirme toplantıları çok rahatlıkla uzaktan eğitim şeklinde yapılabilmelidir.

 

  1. İlçelerinizde mesleki çalışma dönemi programının uygulanmasında karşılaşılan sorunlar nelerdir?

 

Seminer döneminin ilk haftasında yapılması önem arz eden Eğitim Bölgesi Okul Müdürleri toplantısının (yine bakanlığımızın ve İlin uygulamış olduğu seminerler ve konferanslar neticesinde) Mesleki Çalışma dönemin 2. Haftasına kalması. Bu toplantıda belirlenmesi beklenen okullarımızın öğretmen ihtiyaçlarının tespitinde gecikme yaşanması, okullara yapılan görevlendirmelerin gecikmesine sebep olmaktadır. Bu gecikme öğretmenlerimizde bir belirsizlik oluşturmaktadır. Bu belirsizlik okullarda ders programlarının zamanında yapılamaması ve yeni görevlendirmelerle sürekli değişikliğe sebebiyet vermektedir. Ders programlarının gecikmesi diğer birçok planlamayı da olumsuz etkilemektedir.

 

  1. İlçelerinizde mesleki çalışma dönemi programının daha verimli uygulanabilmesi için önerileriniz nelerdir?

 

Okullarımızdaki yapılacak olan planlamaların sağlıklı yürütülmesi için tüm okulları ilgilendiren toplantı-istişare ve seminerlerin Mesleki çalışma döneminin 1. Haftasında yapılarak tamamlanması önem arz etmektedir.

 

  1. Mesleki çalışma dönemi programına eklenmesini istediğiniz konular var mıdır? Varsa nedenleriyle yazınız.
  • Dünyada eğitimle ilgili örnek uygulamalar gösterilip müzakere yapılmalı.
  • Bir öğretmeni büyük öğretmen yapan nedir? (Sorusunun cevabını profesyonel olarak öğretmenlere anlatılması.)
  • Meslek Etiği Nedir?
  • Öğrenenlerin derse dikkatini çekme yöntemleri.

(Öğrenenin beyninin ilk dikkat süresi 8 saniye iken seçici dikkat (ilgi) diye tanımlayabileceğimiz ikinci adımı ise 5 ile 20 dakika arasında değişmektedir. Öyleki dikkati ilgiye dönüştürdüğünüz anda saatlerce odaklanabilen öğrenenler görürüz..)

 

  1. Mesleki çalışma dönemi ile ilgili genel değerlendirmeniz nedir?

 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Eylül Dönemi Mesleki Çalışma programında seçilen konular genel olarak öğretmenlere ve etkili okul kültürü oluşturmaya faydalı çalışmalar yapılmasına ve farkındalık oluşturmaya katkı sağlamıştır.

Bir önceki yıl içinde öğretmenlerimizin almış olduğu seminer konularının Eylül-2018 Mesleki çalışmalar kapsamında tekrarlanması yerine yeni konulara yer verilmesi daha faydalı olacaktır.

 

 

 

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün