Reklam alanı
BYT Ders Dökümanları5.SınıfSunular

Donanım Parçaları Nelerdir ?

Bilgisayar Donanımı Nedir?

Bilgisayarın bünyesinde bulunan her türlü mekanik ve elektronik cihazlar, donanımı oluşturur. Yani bilgisayarların gözle görülebilen, elle tutulabilen fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Ekran, klavye, Sabit disk (hard disk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı vb. Donanım parçalarının her birinin farklı görevleri vardır. Donanım parçalarından bazıları olmazsa olmaz parçalardır. Bazı parçaları da olmasa da bilgisayar çalışır.

Bilgisayar Donanımı 2’ye ayrılır:

1. İç Donanım; kasa ve kasanın içindeki donanım parçalarıdır.

2. Dış Donanım; kasanın dışındaki donanım parçalarıdır.

İç Donanım Birimleri (Parçaları)

Kasa Kutusu : Kasa kutusu kasa içindeki donanım parçalarını sabitlememizi ve bir arada tutmamızı sağlar.
Güç Kaynağı : Kasa içerisindeki donanım parçalarının elektriğini sağlar.
Anakart : Bir bilgisayarın tüm parçalarını üzerinde barındıran ve bu parçalar arasında iletişimi sağlayan birincil devre kartı.
 İşlemci (CPU): Tüm mantıksal ve matematiksel işlemleri yapar, bilgisayarın beyni diyebiliriz. Bilgisayarın hızı işlemciye bağlıdır.
 Ram Bellekler : Bilgisayarda yapılan işlemlerin bilgileri geçici olarak Ram de tutulur. Bilgisayar kapatıldığında bu bilgiler silinir.
Sabit Disk (Hard Disk) : Tüm dosyalarımız (klasör, program, resim, müzik, film vs.) kalıcı olarak bu donanım parçasının içine kalıcı olarak kaydedilir.
Ağ Kartı (Network Card): Bilgisayarların kablolarla birbirine bağlanmasında ağ kartları kullanılır. Sayısal verileri elektrik sinyallerine dönüştürüp kablolarla diğer bilgisayarlardaki ağ kartlarına iletirler. O da bu sinyalleri sayısal veriye dönüştürüp bilgisayara iletir.Ekran Kartı : Bilgisayardaki bilgileri kullanıcının görebilmesi için monitöre gönderir. Monitörün bilgi kablosu ekran kartına bağlanır.
Ses Kartı : Bilgisayardaki seslerin çıkmasını sağlar.Hoparlör ya da kulaklık ses kartına bağlanır.
CD-DVD Okuyucu ve Yazıcı : CD-DVD adı verilen taşınabilir hafıza birimlerine bilgi kaydetmek ya da içindeki bilgileri okumak için kullanılır.
Soğutucu Fan: Kasa içerisindeki ısıyı düşürmeye yardımcı olan pervanelerdir. Bunlar hem parçaları soğutur hem de kasa içerisindeki hava akımını sağlar.

Dış Donanım Birimleri (Parçaları)

Ekran (Monitör) : Bilgisayarda yaptığımız işleri görebilmemizi sağlar.
Klavye (Keyboard): Üzerinde harf, rakam ve özel bazı tuşlar bulunan, bilgisayarı kontrol etmeye ve yönlendirmeye yarayan birimdir. F ve Q olmak üzere iki çeşittir.
Fare (Mouse) : Ekrandaki öğeleri seçmeyi, hareket ettirmeyi ve bunların temsil ettiği işlemleri yaptırmayı sağlayan birimdir.
Yazıcı (Printer): Bilgisayarımızdaki yazı, resim, şekil ve grafikleri kâğıt üzerine basıp çıktı almamızı sağlayan birimdir.
Hoparlör : Bilgisayardan çıkan her türlü sesi duymamızı sağlar.
Kamera (Webcam): Bilgisayara hareketli resim (video) kaydetmek ya da internetten göndermek amacı ile kullanılır.
ADSL Modem : ADSL bağlantı türü ile internete bağlanmamızı sağlar.
Mikrofon : Bilgisayara ses kaydı yapmamızı ya da internetten sesimizi göndermemizi sağlar
Tarayıcı (Scanner): Kâğıt üzerindeki resim, yazı, şekil ve grafikleri bilgisayarımıza aktarmayı sağlar.

Bilgisayar parçalarının anlatıldığı bu sunumda öğrencilerimize basit bir şekilde tüm donanım birimlerini öğretebiliriz. Sunumda yer alan görselleri yazımızın içeriğinde görebilir sunumun tamamını aşağıda yer alan indirme linkini kullanarak indirebilirsiniz.

Sunumun Tamamını indirebilirsiniz
https://bilisimportali.net/dosyalar/sunumlar/Donanım Parçaları

 

 

Benzer İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün