Reklam alanı
Robotik Kodlama

Derslerde Kullanılabilecek Kod Yazma Uygulamaları

Bilişim Öğretmenleri olarak hepimizin aklına Derslerde Kullanılabilecek Kod Yazma Uygulamaları nelerdir ? sorusu takılmaktadır. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle  çocuk ve gençlere yönelik bu konudaki kurslar,atölyeler ve uygulamalar da gelişiyor ve sayıları gittikçe artıyor.Sizler için bu yazımızda kullanabileceğimiz site ve uygulamaları sıraladık zaman zaman listeye yeni eklemeler yapılacaktır. Sizlerde kullandığınız uygulama ve siteleri bizimle paylaşabilir diğer öğretmenlerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Scratch

MIT Media Lab tarafından 2003’de geliştirilen Scratch, çocuklara bilgisayar programlamanın mantığını öğreten en çok kullanılan programlardan biridir. Çok fazla uygulama ve örneğe ulaşabileceğiniz bu program Türkçe olarak kullanılabildiği için öğrenciler kolayca kullanabilmektedir.

Scratch ile animasyonlar,hikayeler,çizgi filmler, oyunlar yaratabilirsiniz. Ve bunları herkesle paylaşabilirsiniz. Üye olup bilgisayarınızdan giriş yapabilir ya da mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz. 5-7 arası için de daha basit bir uygulaması yer alıyor. www.scratchjr.org

www.scratch.eba.gov.tr üzerinden de program hakkında bilgi alabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Sitemizde yer alan uygulamalara da  https://bilisimportali.net/robotik-kodlama/scratch/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Code.org

Code.org Bill Gates,Mark Zuckerberg gibi isimlerin de destekçisi olduğu kar amacı gütmeyen bir organizasyondur.

7 yaş üzeri çocukların bilgisayar programlamaya başlaması için geliştirildi.

”Her okuldaki her çocuğun bilgisayar bilimlerini öğrenmek için fırsatı olmalıdır.” sloganıyla yola çıkıyor. Okullarda öğretmenler tarafından da kullanılabiliyor.

Çok basit adımlarla başlanılan dersler de giderek seviye artıyor.

 

Lightbot

Algoritma öğretmek için çok faydalı olan bu uygulamada çocuklar ilerledikçe daha fazla öğreniyorlar. Uygulamayı kullandıkça algoritma mantığını kavrayarak doğru adım atmaları gerektiğini,algoritmada sıralamanın önemini kavramış oluyorlar. Bir karakter aracılığı ile yönlendirmeler yapıyor, bulmacaları çözerek ilerliyorlar. Karakteri verilen görevler doğrultusunda ilerleten çocuklar sağ sol ileri geri komutlarını kullanarak istenilen hedefe ulaşmaya çalışıyorlar.

CodeCombat

CodeCombat çevrimiçi programlayı öğrenebileceğiniz bir oyun.

Oyuna giriş yaptığınızda hangi programlama dilini öğrenmek istediğinizi belirliyorsunuz ve oyuna başlıyorsunuz.

Yazdığınız kodlarla ilerleyen oyunda sağda kod yazmanız için bir alan bulunuyor ve size önerilerde de bulunuyor.

Kendiniz oynayabileceğiniz gibi çevrimiçi çoklu oynama seçeneği de bulunuyor. Arkadaşlarınızı da bu oyuna dahil edebilirsiniz!

Eğlenerek öğreneceğiniz sitelerden bir tanesi.

All Can Code

Programlayı çocuklara yönelik bir macera oyunu ile anlatan program.Çocuklar kendileri için geliştirilen bu oyunu oynarken hem programlamanın mantığını öğreniyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor. Mobil uygulamaları da bulunuyor.

CodeAcademy

JavaScript,HTML,PHP, Ruby, Python gibi dilleri öğrenebileceğiniz dersler bulunuyor.

Üye olup giriş yaptığınızda bu dersler belirli bir eğitim müfredatıyla karşınıza çıkıyor.

Bu müfredata göre sırayla konuları tamamlıyorsunuz.

Yazağınız tüm kodları eğitim içerisinde yazıyorsunuz ve hatalarını görebiliyorsunuz, sorularınızı sorabiliyorsunuz.

Coursera

Standford Üniversitesi profesörleri tarafından geliştirildi.Bir çok üniversite ve eğitim kuruluşu ile ortaklığı olan herkesin erişimine açık internet üzerinden dersler sunuyor. CourSera’da bilgisayar programlama ile ilgili derslere katılabilir, sertifika alabilirsiniz. Kendi ders programınızı yapmanıza da imkan sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün